Pierzga - jak powstaje ?
Pierzga pszczela to jeden z "cudownych" produktów z pszczelej apteki.
"Chlebek pszczeli", czyli inaczej pierzga jest wytwarzana przez pszczoły z naturalnego produktu zbieranego z kwiatów, jakim jest pyłek kwiatowy.
Pszczoły zbieraczki penetrując kwiaty zbierają z pręcików pyłek kwiatowy. Przynoszą go do ula w specjalnych koszyczkach znajdujących się na ich odnóżach. W ulu taki pyłek w formie obnóży pyłkowych przekazywany jest dalej pszczołom robotnicom, które mają za zadanie przenieść pyłek w odpowiednie miejsce w ulu.
Na tym etapie pszczoły dodają do niego substancji noszącej tajemniczą nazwę mleczko pszczele.
Mleczko pszczele to produkt, który również zajmuje czołową pozycję w pszczelej aptece. Pszczoły mieszają je z pyłkiem, następnie składają do komórek w plastrach. Każda robotnica dba o to, żeby pyłek, który jest już wtedy pierzgą został dokładnie ubity w komórce pszczelej.
Taki swoisty proces technologiczny powstawania pierzgi, nadaje jej właściwości leczniczych i zdrowotnych.
Na etapie mieszania z mleczkiem, trafia do niego z mleczka szereg substancji, które nadają pierzdze szczególnych właściwości. Właściwości tych nie posiada pyłek pszczeli w formie obnóży pyłkowych.
Dlaczego pszczoły mieszają pyłek z mleczkiem pszczelim?
Mieszanie z mleczkiem pszczelim świeżego pyłku kwiatowego ma na celu zakonserwowanie go w taki sposób, aby po dokładnym ubiciu przeszedł on w komórce fermentację mlekową.
Zachodząca w taki sposób fermentacja mlekowa pyłku, sprawia że pyłek kwiatowy, czyli wtedy już pierzga pszczela, staje się lekko strawny i może w takiej formie zostać zmagazynowany przez pszczoły przez długi czas od jesieni, aż do wiosny, do momentu, kiedy pszczoły najbardziej go potrzebują.